instalacje, o których warto pamiętać.Instalacje przeciwpożarowe, Systemy Ppoż
Znajomość norm BHP i ppoż. to fundament sprawnego projektowania instalacji przeciwpożarowych. Olex Serwis proponuje znacznie więcej. Kompromis nie wchodzi w grę, gdy liczy się ludzkie bezpieczeństwo i zdrowie.
- Wieloletnie doświadczenie.
- Skuteczna ochrona.
- Nowoczesna technologia.
Właściwy sygnał i komunikacja pozwalająca na szybką interwencję to potrzeby, jakie są nam dobrze znane. Wiedząc, jak istotny jest system sprawdzający się nawet w wyjątkowych okolicznościach, proponujemy Państwu rozwiązania oparte o specjalistyczną wiedzę i technikę.
co to jest? Krótka charakterystyka z Olex SerwisDSO
Te trzy litery mające kluczowy wpływ na Państwa bezpieczeństwo oznaczają dźwiękowy system ostrzegawczy. Jego charakterystyczne możliwości obejmują:
- nadawania komunikatów głosowych,
- alarmowanie.
DSO najczęściej połączone jest z systemem sygnalizacji pożaru.
Kilka przydatnych informacjiZ czego składa się DSO?
Zastanawiając się nad wyborem dźwiękowego systemu ostrzegawczego, zapraszamy do zaznajomienia się pokrótce z jego budową. Obejmuje ona kilka elementów takich jak m.in.:
- akumulator,
- centrala,
- głośniki,
- panel obsługi,
- mikrofon,
- moduł zasilania.
Skrót, który dobrze jest znaćPpoż
Ppoż. rozwija się jako przeciwpożarowe. W tym przypadku oznaczają one instalacje przeciwpożarowe. Zarówno ich wybór, jak i montaż są kluczowymi czynnikami zapewniającymi odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Istotnym elementem każdej instalacji ppoż. jest sygnalizator. Ich rodzaje zależne są przede wszystkim od obudowy i stopnia przystosowania do środowiska, w którym mają się znaleźć. Wyróżnić można więc te o zastosowaniu:
WEWNĘTRZNYM
ZEWNĘTRZNYM
Dalsza kwalifikacja odbywa się z uwzględnieniem sposobu sygnalizacji. Mogą one być następujące:
AKUSTYCZNE
GŁOSOWE
OPTYCZNE
AKUSTYCZNO-OPTYCZNE
Krótka charakterystyka sposobów sygnalizacji
Sygnalizacja akustyczna wytwarza przyciągający uwagę dźwięk, którego natężenie zostało dokładnie określone w rozporządzeniach MSWiA oraz odpowiednich normach prawnych. Jest to PN-EN 54-3:2003 wraz jej późniejszymi aktualizacjami.
- Sygnalizacja głosowa – w tym przypadku również obowiązują właściwe normy (PN-EN 53-3), ale istotną rolę, oprócz powtarzalnych komunikatów głosowych, spełnia także cisza występująca pomiędzy nimi. Odstęp ten również określa prawo i ma zawierać się w przedziale pomiędzy niespełna sekundą a pięcioma sekundami.
- Sygnalizacja optyczna – szczególną rolę odgrywa w zakładach przemysłowych, fabrykach i innych miejscach, charakteryzujących się dużym natężeniem dźwięku. Sygnały świetlne, czy też mówiąc prościej błyski, stanowią skuteczne uzupełnienie sygnalizacji akustycznej.
- Sygnalizacja akustyczno-optyczna – zróżnicowane warunki często wymagają zastosowania opcji łączonych. Takim rozwiązaniem jest właśnie omawiane urządzenie. Posiada ono wszystkie cechy swoich protoplastów.
Instalacje przeciwpożarowe i DSO wchodzą w zakres naszego wieloletniego doświadczenia, którym pragniemy się z Państwem dzielić.