Choć większość osób w Polsce nadal stawia na tradycyjne metody ogrzewania, warto wiedzieć, że obecnie mamy do wyboru o wiele więcej sposobów na zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu, mieszkaniu czy pomieszczeniu.

Jednym z nich jest klimatyzacja.

To rozwiązanie, które kojarzy się głównie z chłodzeniem, jednak może to być także skuteczne źródło ciepła.

Czy ogrzewanie za pomocą klimatyzatora jest możliwe?

Mimo że podstawową funkcją klimatyzatorów jest chłodzenie powietrza w pomieszczeniu, spora część urządzeń tego typu może być zastosowana również do dogrzewania lub nawet pracy w roli alternatywnego źródła ogrzewania.
Dotyczy to przede wszystkim sprzętów typu split oraz multi-split – funkcjonują one w zasadzie jak rewersyjne pompy ciepła, co oznacza, że możliwe jest odwrócenie ich działania.
W efekcie w wielu przypadkach, jeśli używamy klimatyzacji latem do zmniejszania temperatury w pokoju, zimą można korzystać z niej w odwrotny sposób, by zapewnić sobie wystarczający poziom ciepła.

Z tym zadaniem poradzą sobie również wersje kanałowe i kasetonowe.

Czy takie rozwiązanie jest drogie?

Niekoniecznie – za pomocą klimatyzatora również można ogrzewać dom, mieszkanie, biuro czy siedzibę firmy w opłacalny, efektywny sposób.
Wiele pod tym względem zależy jednak od wybranego urządzenia.
Najlepiej sprawdzą się nowoczesne, energooszczędne modele, które charakteryzują się niskim poborem prądu i wysoką wydajnością.
Należy zwrócić uwagę także na okres, w którym korzystamy z klimatyzacji do ogrzewania.

Kiedy najlepiej ogrzewać pomieszczenie za pomocą klimatyzatora?

Klimatyzator jako alternatywne źródło ciepła poradzi sobie praktycznie podczas każdej pory roku. Jest jednak pewien mały haczyk: przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz ten sposób ogrzewania często okazuje się nieekonomiczny i mniej skuteczny od tradycyjnych źródeł ogrzewania.
Klimatyzacja najlepiej poradzi sobie przede wszystkim w okresach przejściowych, czyli jesienno-wiosennych, w których nie panuje jeszcze ostry mróz.
Większość jednostek poradzi sobie z temperaturami zewnętrznymi sięgającymi -15°C.
Niekiedy wynika to nie tylko z samej wydajności grzania.

Klimatyzatory mogą mieć wbudowane systemy bezpieczeństwa, które po przekroczeniu określonej wartości temperatury po prostu wyłączają urządzenie.
Istnieją jednak modele, które spełnią nasze wymagania w jeszcze niższych temperaturach, zachowując 100% wydajności nawet przy -20 stopniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora do ogrzewania?

Decydując się na zakup i montaż klimatyzatora, należy sprawdzić kilka ważnych parametrów, które pozwolą określić wydajność i opłacalność wybranego urządzenia.
To zadanie, które może być dość trudne – specyfikacja techniczna poszczególnych sprzętów może być dość skomplikowana.
Z tego względu w razie wątpliwości warto posiłkować się poradami ze strony specjalistów. Warto także dowiedzieć się, jak interpretować wartości z tabeli charakterystyki pracy dostępnej w szczegółowej dokumentacji.
Producenci podają wydajność w temperaturach minusowych – przykładowo ekonomiczne modele mogą oferować jedynie 60% sprawności przy -10 stopniach, podczas gdy istnieją także modele, które poradzą sobie z mrozem -20°C. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby klimatyzacja była wyposażona w ogrzewaną tacę skroplin i ogrzewany karter sprężarki. Ich rolą jest odpowiednio usuwanie śniegu i lodu z jednostki zewnętrznej oraz poprawa smarowania w niskich temperaturach.

 

Pierwszym elementem specyfikacji, na który trzeba zwrócić uwagę, jest współczynnik COP/SCOP (współczynnik efektywności energetycznej lub sezonowy współczynnik efektywności energetycznej).
Wartość ta informuje użytkownika o ilości wyprodukowanej energii cieplnej przy poborze 1 kWh prądu.
Jeśli współczynnik COP/SCOP jest wyższy, oznacza to, że urządzenie jest bardziej efektywne i ekonomiczne niż inne źródła ciepła.
Dobrym porównaniem będzie standardowy grzejnik elektryczny, który konwertuje jednostkę energii elektryczną w taką samą ilość energii cieplnej, podczas gdy klimatyzator może wygenerować nawet trzykrotnie więcej ciepła. Dokładne wyniki w stosunku do innych sprzętów są jednak zależne od specyfiki danego modelu.

Klimatyzacja jako źródło ogrzewania – opłacalność

Koszt energii elektrycznej będzie wiązać się bezpośrednio z zapotrzebowaniem na prąd w przypadku danego urządzenia.

W sezonie zimowym przeważnie musimy przygotować się na stosunkowo wysokie wydatki, choć istnieje kilka sposobów, by nieco zaoszczędzić.

Warto także zwrócić uwagę na rosnące ceny węgla oraz innych źródeł ciepła.

Z tego względu w niektórych przypadkach ogrzewanie z klimatyzatorem może być bardziej opłacalnym wyborem.

Zalety ogrzewania klimatyzatorem

Gdy mówimy o ogrzewaniu klimatyzatorem w okresie przejściowym, za zaletę takiego rozwiązania można uznać jego opłacalność.

Wydatki na prąd w takich warunkach mogą być kilkakrotnie niższe niż w przypadku grzejników elektrycznych.

Kolejnym atutem jest ekologiczność. Grzanie klimatyzacją wiąże się z niską lub nawet zerową emisją spalin, choć należy zwrócić uwagę na wpływ samego wytwarzania prądu na środowisko.

Co więcej, nowsze modele klimatyzatorów są także bezpieczne dla zdrowia ze względu na wykorzystywane w ich konstrukcji filtry.
Takie rozwiązanie będzie idealne dla alergików, jak również dla osób, które łatwo łapią przeziębienia. Choć filtrowanie powietrza w ten sposób nie jest tak efektywne, jak w przypadku dedykowanych oczyszczaczy, klimatyzator bez problemu poradzi sobie z niebezpiecznymi wirusami i powstrzyma rozwój wielu bakterii.

Warto zwrócić uwagę również na kompaktowe wymiary klimatyzatora i fakt, że są zwykle montowane na ścianie – dzięki temu w znacznie mniejszym stopniu zakłócają aranżację pomieszczenia niż grzejniki.

Wady ogrzewania klimatyzatorem

Jednym z największych minusów ogrzewania klimatyzatorem jest skomplikowany montaż. Najczęściej wymaga on kucia ścian – to czynność, która może być dość kosztowna, a w przypadku wynajmowanych mieszkań niekiedy okazuje się wręcz niemożliwa.

Warto jednak zaznaczyć, że nie będzie to problem w przypadku, gdy już korzystamy z klimatyzatora do chłodzenia powietrza w pomieszczeniu latem. Dodatkowo należy podkreślić, że większość urządzeń nie poradzi sobie podczas bardzo intensywnej zimy.

Aby sprostać bardzo niskim temperaturom, potrzebne będzie urządzenie wyposażone w specjalną grzałkę, które wiąże się z wyższymi wydatkami.

Mimo tego klimatyzator może doskonale sprawdzić się jako alternatywne źródło ogrzewania w okresie przejściowym lub przy łagodnych zimach. Przed montażem należy jednak dokładnie przeanalizować opłacalność i możliwości wykorzystania takiego rozwiązania.

Co więcej, nowsze modele klimatyzatorów są także bezpieczne dla zdrowia ze względu na wykorzystywane w ich konstrukcji filtry. Takie rozwiązanie będzie idealne dla alergików, jak również dla osób, które łatwo łapią przeziębienia.
Choć filtrowanie powietrza w ten sposób nie jest tak efektywne, jak w przypadku dedykowanych oczyszczaczy, klimatyzator bez problemu poradzi sobie z niebezpiecznymi wirusami i powstrzyma rozwój wielu bakterii.

Warto zwrócić uwagę również na kompaktowe wymiary klimatyzatora i fakt, że są zwykle montowane na ścianie – dzięki temu w znacznie mniejszym stopniu zakłócają aranżację pomieszczenia niż grzejniki.